ОРГАНІЗАЦІЯ ПОСТАЧАННЯ МАТЕРІАЛЬНИХ РЕСУРСІВ НА ПІДПРИЄМСТВО

Автор(и)

  • І. Нагорна
  • О. Мацишина

Ключові слова:

організація, постачання, матеріальні ресурси

Анотація

Погано налагоджена система постачання матеріальних ресурсів на підприємство стає причиною великої кількості  проблем на більшості підприємств вже протягом багатьох років. Неспроможність до ефективного управління матеріальними потоками сприяє збільшенню витрат на створення запасів, тим сам зменшуючи валовий прибуток підприємства.

Саме тому питання розробки та відпрацювання усіх можливих варіантів оптимізації поставок тих чи інших ресурсів, необхідних для забезпечення безперебійності основних виробничих процесів, визначається за мету дослідження.

Теоретичні засади оптимізації постачання матеріальних ресурсів на підприємство належать Кузнєцовій С.В., Е. Мате, Сергєєву В.І. та іншим. Р. Балоу, у свою чергу, розглядав логістику як процес управління рухом і запасами товарів, з метою отримання необхідним ресурсів, продуктів та послуг у потрібному місці та в потрібний час, і з найменшими витратами.

Постачання матеріальних ресурсів  – це процес забезпечення підприємства всіма необхідними видами ресурсів у встановлений термін і в обсягах, необхідних для нормальної роботи. Від організації своєчасного надходження матеріальних ресурсів у потрібній кількості, певної якості та асортименту значною мірою залежить рівномірний, ритмічний випуск готової продукції, її якість та ефективність роботи підприємства [2, c. 32].

Для ефективного управління необхідно більше уваги приділяти вдосконаленню процесу організації постачання матеріальних ресурсів на підприємство. Рівень виробничих витрат багато у чому визначається:

- вартістю матеріальних ресурсів, які підприємство використовує у процесі виробництва;

- кількістю витрат, пов’язаних із постачанням матеріальним ресурсів на підприємство, виникаючих в результаті доставки та зберігання матеріалів та сировини.

   


Розглянемо структуру аналізу ефективності організації постачання матеріальних ресурсів промислового підприємства (рис. 1) для виявлення резерву підвищення ефективності використання ресурсів та зменшення обсягу виробничих запасів.

Рисунок 1 - Структура аналізу ефективності матеріально-технічного забезпечення промислового підприємства

Джерело: розроблено авторамина основі [2]

 

 

Для аналізу підприємства на предмет ефективності організації постачання матеріальних ресурсів, був взятий акцент на виявлення можливих проблем та недоліків у логістичній системі. Основні чинники, які негативно впливають на систему постачання промислових підприємств України матеріальними ресурсами [3, с. 103]:

1. Відсутність цілісного, комплексного підходу до обліку логістичних витрат, у той час як існуюча система бухгалтерського обліку та практичні методики внутрішньовиробничого господарського розрахунку, які використовуються на промислових підприємствах ще з радянських часів, не дають можливості ефективно оцінювати витрати й результати логістичної діяльності.

2. Для ефективного управління матеріальними потоками необхідні кардинальні зміни у загальній структурі підприємства, перехід до більш гнучких організаційних форм, створення відповідних цехів та служб транспортно-складського господарства.

3. Нестача професіоналізму у більшості кадрів, численні недоліки у процесі підготовки працівників в галузі надання логістичних послуг.

4. Державні органи, які повинні регулювати логістичні процеси в країні, не здатні належним чином контролювати логістичний ринок. Це проявляється у нерозвинутій правовій базі, нестачі відповідних фахівців та центрів їх підготовки.

5. Різноманітні інновації гальмуються світовою економічною кризою, невирішеністю питання приватної власності, зменшенням обсягів виробництва товарів та послуг, інфляцією. На жаль, у найближчому майбутньому дана тенденція матиме лише негативний характер, адже, зі слів голови Міжнародного валютного фонду, економічна криза, яка була спричинена пандемією коронавірусу COVID-19, стане наймасштабнішою із часів Великої депресії.

Для оптимізації процесу організації постачання матеріальних ресурсів на промислове підприємство необхідно притримуватись наступних рекомендацій:

1. Визначити оптимальні терміни постачання матеріальних ресурсів.

2. Розрахувати оптимальний розмір партії постачання, з дотримання точної відповідності між об'ємами постачань і потребами в них.

3. Здійснювати контроль за підтримку підвищенням якості логістичних процесів на підприємстві

4. За умови стабільного попиту, використовувати транспортні засоби, якими володіє підприємство.

5. Оптимізувати пошук постачальників і  прагнути налагодження і вдосконалення відносин з ними.

Отже, для досягнення оптимального рівня постачання матеріальних ресурсів необхідно керуватись наступними провідними напрямками розвитку:

- постійне забезпечення підприємства усіма необхідними матеріальними ресурсами;

- оптимізація та розвиток відносин із постачальниками;

- застосування прогресивних засобів транспортування із метою зменшення часу і витрат на доставку;

- раціональне використання виробничих ресурсів;

- постійний та ретельний контроль виробничих витрат;

- покращення якості і часу виконання перевезень.

Отже, для підвищення ефективності діяльності підприємства, необхідно оптимізувати організацію поставок матеріальних ресурсів, а саме забезпечити своєчасне, безперебійне і комплексне забезпечення, у відповідності зі встановленими плановими завданнями. Ефективно організована система постачання матеріальних ресурсів в кінцевому підсумку має суттєвий вплив на показники прибутковості підприємства.

Посилання

Кузьмина Е. Е., Кузьмина Л. П. Комплексный анализ хозяйственной деятельности. В 2 ч. Часть 1 : учебник и практикум для академического бакалавриата / под общ. ред. Е. Е. Кузьминой. Москва : издательство Юрайт, 2019. 225 с.

Межинська-Бруй О. Ю. Організація матеріально-технічного забезпечення підприємства : конспект лекцій. Київ : НУХТ, 2012. 54 с.

Сорочан С. Проблеми і рішення сучасної транспортної логістики. Проблеми та перспективи розвитку науки на початку третього тисячоліття у країнах СНД : матеріали ХVІІ міжнар. наук.-прак. інт.-конф., м. Переяслав Хмельницький, 29-30

листопада. Частина друга. Переяслав-Хмельницький, 2013. С. 101-104

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-04-22

Номер

Розділ

Секція 4. Управління ланцюгами поставок у стратегії розвитку підприємств