ЦИФРОВІЗАЦІЯ ТА ІННОВАЦІЇ: ВЗАЄМНИЙ ВПЛИВ ТА ТЕНДЕНЦІЇ (НА ПРИКЛАДІ НІМЕЧЧИНИ)
Анотація
Новітні умови індустрії 4.0, цифровізація, необхідність інноваційного спрямування – це виклики сьогодення бізнесу. Яким чином визначається взаємний вплив цифровізації та їнновацій, якими є тенденції цих процесів, як і наскільки ускладнилась ситуація у зв´язку з пандемією Covid 19, які можливі подальші кроки є прийнятними за таких обставин – це питання, що потребує подальшого дослідження.
Відповідно до технологічних змін відбуваються зміни в структурі наявних продуктів та послуг, змінюється галузева структура. Фактично, винаходи та інновації є основою побудови економіки майбутнього. Інновації визначаються як важливий чинник економічного розвитку компанії, регіону країни та країни в цілому 1, c. 97.
Цифровізація та інноваційна діяльність підприємств ставлять важливі питання щодо майбутнього інвестиційного розвитку. За умов впливу Corona-кризи важко передбачити подальший розвиток цього інвестиційного напрямку.
Розвиток цифровізації за сталих умов господарювання в короткостроковій та довгостроковій перспективі також є відмінним. Так, економіст Тіз Петерсен зауважує, що процес цифровізації у довгостроковій перспективі може супроводжуватись значним зниженням зайнятості, що може негативно позначитись на споживанні. В середньостроковій та довгостроковій перспективі (2040-2050 рр.) можливою є перевага чинників, що гальмують економічне зростання, і ВВП може отримати тенденцію до зниження. Тенденції щодо економіки спільного користування та вивільнення працівників зменшує сукупний попит на товари і, отже, робить гальмуючий вплив на зростання. В короткостроковій перспективі вбачаються позитивні ефекти – ефекти зростання завдяки інвестиціям, які є необхідними в рамках цифрової трансформації. Так, інвестиції, що необхідні в рамках цифрової трансформації та технічного прогресу, мають ефект, що сприяє зростанню. Короткостроково, до 2025-2030 років, припускається, що ефекти, які сприяють зростанню, будуть переважати в розвинених економіках, таких як в Німеччині 2.
Всі ці прогнози стосуються умов прогресивної цифровізації (при цьому не враховується багато інших чинників, які можуть впливати, наприклад, на збільшення чисельності населення внаслідок міграції). Крім того, потрібним є розуміння того, що соціально-політичні рішення мають вирішальний вплив на конкретні наслідки цифровізації, так само як і ситуація, що пов`язана з пандемією Covid-19.
Порівнюючи зміни в розвитку інновацій та цифровізації в період Corona-кризи (див. рис. 1), слід відзначити пожвавлення останніх процесів у порівнянні з інноваційними.
Рисунок 1 - Розвиток інновацій та цифровізації в період Corona-кризи в Німеччині для підприємств середнього бізнесу станом на початок 2021 року
Джерело: KfW 3
У зв´язку з кризовою ситуацією спостерігається зниження інноваційного розвитку у 25% представників середнього бізнесу і лише 10% звітують про пожвавлення інноваційного процесу. На противагу, спостерігається пожвавлення в процесах цифровізації, це засвідчили 23% середніх підприємств. Серед представників малого бізнесу спостерігається негативна динаміка для обох процесів. Відносно довгострокових проектів, що потребують суттєвих інвестиційних ресурсів, то і для середніх, і для малих підприємств необхідним постало питання перенесення термінів реалізації цих проектів або їх поступове згортання. Стосовно великих підприємств і транснаціональних компаній ситуація вбачається досить відмінною і не є предметом даного дослідження.
Загалом, слід зазначити, що вплив кризової ситуації змінює загальні тенденції розвитку, це стосується як цифровізації, так і інновацій. За сприятливих умов, інновації в цифровій економіці можуть підтримувати визначені цілі в ЄС, що включають в себе сприяння підвищення добробуту людей та принципам сталого розвитку Європи на основі збалансування економічного зростання та стабільності цін, висококонкурентної соціальної ринкової економіки, спрямованої на повну зайнятість та соціальний прогрес 4, 1.
Посилання
Література:
Robert D. Hisrich, Michael P. Peters, Dean A. Shepherd Entrepreneurship McGraw-Hill, 2020. 579 p.
Thie Petersen Langfristige Wachstumseffekte der voranschreitenden Digitalisierung URL: https://www.wirtschaftsdienst.eu/inhalt/jahr/2017/heft/3/beitrag/langfristige-wachstumseffekte-der-voranschreitenden-digitalisierung.html (the date of application: 01.04.2021).
Volker Zimmermann Corona-Krise belastet Innovationen& ambivalente Entwicklung bei der Digitalisierung URL: https://www.kfw.de/PDF/Download-Center/Konzernthemen/Research/PDF-Dokumente-Fokus-Volkswirtschaft/Fokus-2021/Fokus-Nr.-312-Januar-2021-Innovationsaktivitaet.pdf (the date of application: 01.04.2021).
Ariel Ezrachi, Maurice E. Stucke Digitalisation and its impact on innovation URL: https://ec.europa.eu/info/publications/digitalisation-and-its-impact-innovation_en (the date of application: 01.04.2021).