ПЕРЕШКОДИ, ЩО СТРИМУЮТЬ ВПРОВАДЖЕННЯ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ІННОВАЦІЙ НА ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

Автор(и)

Анотація

Кожен бізнес, незалежно від його розміру або галузевої належності, стикається з постійною необхідністю впровадження інновацій для того, щоб не відставати від динаміки ринку. Однак сам процес впровадження нових технологій є стресовим для підприємства і за відсутності ретельно опрацьованої стратегії та тактики може мати несподівані наслідки та навіть призвести до того, що підприємство опиниться в ситуації гіршій, ніж до впровадження нововведень. При цьому необхідно враховувати, що підприємство повинно впроваджувати інновації, підтримуючи інноваційну активність, неперервно.
Умови, в яких функціонують сучасні підприємства, є ускладненими та характеризуються зниженням попиту на продукцію, зростанням рівня та жорстокості конкуренції, високими відсотковими ставками та складністю залучення інвестицій. Це призводить до дефіциту коштів, току керівники прагнуть зменшувати непрямі витрати, в тому числі і за рахунок зниження інноваційної активності. Це є неправильним і в кінцевому рахунку призводить до ще більшого зниження конкурентоспроможності підприємства. Однією із визначальних ознак конкурентоспроможних ефективно функціонуючих підприємств є їх високотехнологічність, що передбачає організацію діяльності на основі сучасних передових технологій та високу сприйнятливість до технологічних інновацій.
Під технологічними інноваціями розуміють діяльність підприємства, пов'язану з розробкою та упровадженням як технологічно нових, так і значно технологічно вдосконалених продуктів (продуктові інновації) і процесів (процесові інновації) [1]. При впровадженні технологічних інновацій підприємство стикається з низкою труднощів, які можуть становити серйозні проблеми для подальшої його діяльності. Тому перед їх імплементацією потрібно серйозно підійти до вивчення нової технології, її доцільності, економічної чи соціальної вигоди і лише після детального опрацювання приймати рішення щодо впровадження технологічної інновації.
Розглянемо деякі з викликів, що постають перед компанією при впровадженні інновації (рис. 1).
Рисунок 1 – Чинники, що впливають на впровадження технологічних інновацій на підприємстві [2, с. 475] 

Взаємодіючи між собою, ключові чинники формують складне середовище, в якому повинна оперувати особа, що приймає рішення. Однією з найпоширеніших причин, з яких ініціативи щодо впровадження технологічних інновацій зазнають невдачі, є те, що багато менеджерів при плануванні розглядають їх як кінцевий орієнтир а не цілісний процес інтегрований з основною діяльністю підприємства. Часто технологічні інновації впроваджуються тез належного дослідження ринку та попиту на кінцеву продукцію, лише тому, що вони відповідають поширеним галузевим тенденціям.
Впровадження нових технологій вимагає від менеджера компетентності, лідерських навичок та прозорості, необхідної для досягнення рівноваги в організації. Важливо, щоб технологічна інновація відповідала унікальним потребам співробітників та клієнтів підприємства. Якщо немає чітких переваг щодо кінцевих споживачів, рівень засвоюваності буде низьким. Нові технології повинні бути інтегрованими в існуючі бізнес-процеси підприємства таким чином, щоб звести негативні наслідки до мінімуму. Цілеспрямоване впровадження, як правило, є більш ефективним, ніж спроба використовувати один інструмент для вирішення кожної проблеми кожного члена команди [3]. Це також зменшує потребу в додатковому навчанні.
Поширеною помилкою є не врахування навчання при формуванні бюджету на нові технології. Навчання потребує додаткових витрат, які деякі керівники скорочують з метою економії, оскільки вже інвестували значну суму в придбання технології [4]. Але неповноцінне навчання може призвести до непередбачуваних ще більших витрат через певний час та негативно вплинути на ефективність впровадження технологій.
Ще одним важливим пріоритетом при впровадженні сучасних технологічних інновацій, що ґрунтуються інформаційних технологіях, повинна бути кібербезпека [5]. Керівництво повинне переконатися, що технологія є повністю захищеною багатошаровими захисними елементами, які відповідають галузевим стандартам.
Отже, впровадження технологічних інновацій супроводжується рядом викликів, серед яких розгляд нововведень як результату, а не цілісного процесу, співставлення можливостей інновації та очікувань споживачів та самої компанії, витрати на навчання та кібербезпека. Тому при плануванні впровадження інновацій необхідно уважно вивчити, зважити та зіставити виклики та ключові чинники, що мають вплив на даний процес.

Посилання

Інструкція щодо заповнення форми державного статистичного спостереження №1-інновація «Обстеження технологічних інновацій пр омислового підприємства»: затверджено Наказом Держкомстату України від 28.11.2005 р. №382. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1495-05#Text (дата звернення 18.03.2021).

Tulenheimo R. Challenges of implementing new technologies in the world of BIM – Case study from construction engineering industry in Finland. Procedia Economics and Finance. 2015. Vol. 21. Pp. 469–477.

3 Challenges when implementing new technology, and how to address them. Valley Techlogic. 16.05.2019. URL: https://www.valleytechlogic.com/2019/05/3-challenges-when-implementing-new-technology-and-how-to-address-them (аccessed 18.03.2021).

Scalzo C. Challenges of implementing new technology and how to address them. Online Computers. 24.01.2019. URL: https://www.onlinecomputers.com/2019/01/challenges-of-implementing-new-technology-and-how-to-address-them (аccessed 18.03.2021).

Leonard-Barton D., Kraus W. Implementing New Technology. Harward Business Review. November, 1985. URL: https://hbr.org/1985/11/implementing-new-technology (accessed 18.03.2021).

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-05-17

Номер

Розділ

Секція 3. Інновації та підприємництво як основа економічного зростання країни