ІННОВАЦІЙНО ЦИФРОВА КОНЦЕПЦІЯ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ

Автор(и)

Анотація

Актуальність дослідження інноваційно цифрової концепції економічного розвитку, особливо, в умовах кризи та невизначеності не викликає сумнівів адже це спричинено необхідністю виживання, збільшення рівня конкурентоспроможності галузей економіки та інтеграції до європейського простору. Інформаційно цифрова концепція стає тим маркером і мегатрендом, який зумовлює глибинні трансформаційні зрушення в усіх сферах життєдіяльності людини, та робить можливим вихід економіки країни з кризи на шляху до становлення сталого цифрового розвитку.
Дана управлінська концепція обєднує економіку, менеджмент, управління, інформатику, та програмування, зумовлена інтенсивним розвитком інформаційно комунікаційних технологій (ІКТ) та значним впливом нових технологічних відкриттів на досягнення сталого розвитку цифрової галузі [1]. Інноваційно цифровий потенціал сучасного суспільства представлений штучним інтелектом, робототехнікою, великими данними, машинним навчанням, розподіленими реєстрами, хмарними технологіями, Інтернетом речей, віртуальною реальністю й іншим, включає сукупність технологічних інноваційних процесів, які призводять до докорінної зміни природи праці у всіх галузях виробництва, зникненню цілого ряду одних професій та появі інших більш затребуваних на ринку праці, формування спеціальних цифрових компетентностей діджиталізованого суспільства та суспільства Четвертої промислової революції. Революція нових технологій викликана глибокими соціальними потрясіннями, та сприяє поширенню технологічного безробіття, що випереджає темпи пошуку нового застосування. Відомий німецький економіст, Клаус Швабс відмічає, що: «вплив четвертої промислової революції на економіку сприймається як неминучий етап від простого переходу на цифрові технології (ознака третьої промислової революції) до значно складнішої форми новаторських рішень, яка ґрунтується на поєднанні численних технологій новітніми способами» [2].
При цьому інноваційно цифрова управлінська концепція фактично змінює усі управлінські процеси, сприяє появі криптовалюти, блокчейну, фінтеху, мегатрендів Dіджитал ери, які з неймовірною швидкістю перетворюють економіку, менеджмент, маркетинг, що вимагає пристосування усіх учасників робочого процесу, від керівників підприємств (організацій) до працівників усіх рівнів підпорядкування. Зміни, що зараз відбуваються в промисловості, викликані в першу чергу збільшенням значення нематеріальних активів порівняно з матеріальними, оскільки останні перестають бути визначальним чинником виробництва, й головний економічний показник (ВВП) вже не повністю відображає розвиток інновацій. Інноваційно цифрова економіка передбачає застосування прогресивних технологій та наукомісткої продукції, вона проникає абсолютно в усі сфери життєдіяльності суспільства та сприяє розвитку Інтернет економіки.
Цифрові технології постійно вдосконалюються, і можуть трансформувати цілі суспільства та глобальної економіки. Стрімкий розвиток технологій у поєднанні з людським капіталом призвів до виникнення таких машин, що можуть переміщатися та взаємодіяти з фізичним світом фабрик, заводів, складів, та офісів, і з кожним новим поколінням розумних пристроїв саме фондові аналітики та інженери нафтохімічної галузі найбільше ризикують бути замінені машинами. Експерти з робототехніки відзначають, що, надзвичайно, складним завданням є створення таких машин, які можуть відповідати хоча б найнижчій кваліфікації робітників, і коли справа стосується роботи у фізичному світі, то люди, зазвичай, мають більшу перевагу в гнучкості над машинами. Сучасне виробництво у високо розвинутих країнах світу, є повністю автоматизованим, але не заповненим роботами загального призначення, а це означає, що укомплектовані вони переважно спеціальною технікою, яка дорого коштує, та потребує постійного контролю, налаштування та перепрограмування. Але цифрові машини постійно вдосконалюються та демонструють широкі можливості у розпізнаванні систем, складному спілкуванні та інших сферах, які раніше належали виключно до сфери діяльності людей.
В цілому, розвиток цифрових та інноваційних технологій спричиняє формування нових умов та типу мислення для всіх суб’єктів економічної діяльності, що в подальшому сприятиме зростанню ВВП й розповсюдженню електронних систем, які життєво необхідні всім членам суспільства.

Посилання

Рагуліна Н. В., Каракай М. С. Особливості та тенденції розвитку цифрової економіки в Україні. Електронне наукове фахове видання «Ефективна економіка». №11, 2020. DOI: 10.32702/2307 2105 2020.11.105

Шваб Клаус. Четверта промислова революція. Формуючи четверту промислову революцію. Харків, 2019. 416 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-12