СТАН ЕКСПОРТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Автор(и)

Анотація

Експортна діяльність є важливим чинником зростання ВВП країни, залучення іноземних інвестицій, забезпечення економічної стабільності держави. Проте показники (табл.1) засвідчують падіння ВВП та основних показників експорту України у 2021–2023 рр. внаслідок воєнних дій, скорочення обсягів виробництва, ускладнення логістичних процесів. За попередніми оцінками ВВП 2024 р. зросте лише на 3,9 %, не досягаючи довоєнного рівня ВВП [1].
Таблиця 1 – Зовнішня торгівля України у 2021–2023 рокахmceclip0.png

Джерело: укладено авторами за матеріалами [2]
Дослідження географічної структури експорту (рис. 1) засвідчує, що впродовж останніх 4 років значно зросла частка експорту у країни ЄС. У абсолютному вираженні обсяги експорту до ЄС у 2021–2024 рр. змінювалися незначно, максимальні обсяги – 24 819 млн дол. – припали на 2022 рік, що обумовлено блокуванням морських шляхів та необхідністю транспортувати продукцію через європейські країни-сусіди; у 2023 та 2024 рр. обсяги експорту до ЄС склали відповідно 21 927 та 22 163 млн дол. [3]. Найбільшими торговельними партнерами України серед країн ЄС залишаються Польща, Німеччина, Іспанія, Італія, Нідерланди. Перевагами експорту до ЄС є розмір ринку, географічна близькість, низькі політичні та правові ризики здійснення торговельних операцій. В той же час високий рівень конкуренції, вимоги до стандартів якості продукції, економічні проблеми Єврозони вимагають від експортерів адаптації продукції, управління конкурентоспроможністю, диверсифікації географії експорту.mceclip1.png

Найбільшими торговельними партнерами України серед інших країн світу є Китай, Туреччина, Єгипет, Індія та Республіка Молдова. Ці країни активно імпортують українську аграрну продукцію, зокрема зернові культури та олії. Перевагами здійснення експортної діяльності до цих країн є великий попит на українські сільськогосподарські товари та можливість диверсифікації ринків для України й зменшення залежності від торгівлі з європейськими країнами. Проблемами є: логістичні виклики, пов'язані з транспортом продукції через великі відстані та нестабільність морських шляхів в умовах війни в Україні, торговельні бар'єри, включаючи митні тарифи та вимоги до сертифікації продукції, конкуренція збоку інших держав.
2021 2022 2023 2024
189
Обсяг експорту до країн СНД у абсолютному вираженні скоротилися з 6 725 млн дол. у 2021 р. до 1 825 млн дол. у 2024 році (припинені торговельні стосунки з рф, Білоруссю, ускладнене транспортне сполучення з іншими країнами, що входять до складу СНД). Проблемою експорту до країн СНД надалі залишатимуться логістика, потенційний економічний тиск рф на країни-партнери, нестабільність політичних відносин.
Основними експортними товарами України упродовж досліджуваного періоду є продукція аграрного сектору, продовольчі товари, метали, мінеральні продукти та устаткування (рис. 2). У 2024 році експорт с/г продукції займав 59 % від загального експорту, друге місце посів експорт металів та виробів з них із часткою в 11 % і третє місце експорт машин – 8 %. Натомість у повоєнному 2021 році аналогічні товари займали 41 %, 23 %, 9 % відповідно. Частка мінеральних продуктів у 2021 році була вищою ніж у 2024 році і посідала третє місце зі значенням в 11 %. Різке зниження частки експорту металів та виробів з них у 2022 році можна пояснити припиненням роботи основних українських металургійних підприємств. Аналогічно можна пояснити скорочення експорту хімічної промисловості, адже більшість таких підприємств розташовуються на сході України.

mceclip2.png

Рисунок 2 – Експорт товарів з України у 2021–2024 рр.
Джерело: укладено авторами за матеріалами [4]
У досліджувані роки спостерігається падіння експорту послуг [4]. Основними чинниками є скорочення експорту комп’ютерних послуг внаслідок сповільнення світової економіки та IT індустрії, транспортних послуг через суттєве зменшення експорту послуг морського, залізничного та повітряного транспорту), інших ділових послуг і послуг із переробки матеріальних ресурсів через розрив контрактів в умовах військових дій.
Отже, від початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році зовнішньоекономічна діяльність України зазнала суттєвих змін. Обсяги експорту різко скоротилися, а його структура та географія трансформувалися. Частка експорту до країн-членів ЄС зросла з 39 % у 2021 році до 60 % у 2024 році. Основними експортними товарами України стабільно залишаються агропродукція та метали. Чинниками ризику для економіки України залишаються продовження бойових дій, дефіцит робочої сили, електроенергії, інфляція, логістичні проблеми[1]. Втім саме попит на українську продукцію та експортна діяльність наряду з відновленням внутрішнього попиту, мʼякою фіскальною політикою, інвестиціями у відновлення енергетики мають підтримувати економічний розвиток. Для відновлення українського експорту до довоєнного рівня важливими є розширення логістичних можливостей, інтеграція українських підприємств у європейські ринки, диверсифікація форм міжнародної діяльності, залучення інвестицій для розбудови промисловості.

Посилання

Григоренко Ю. Аналітики очікують збільшення ВВП України до $200 млрд у 2025 році. URL:https://gmk.center/ua/posts/analityky-ochikuiut-zbilshennia-vvp-ukrainy-do-200-mlrd-u-2025-rotsi/ (дата звертання: 18.03.2025)

Офіційний сайт СОТ. URL: https://stats.wto.org/ (дата звертання: 18.03.2025)

Національний банк України. URL: https://bank.gov.ua/files/ES/Trade_y.pdf (дата звернення: 23.08.2025)

Сайт Державної митної служби України. URL: https://customs.gov.ua/statistika-ta-reiestri (дата звертання: 18.03.2025)

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-12

Номер

Розділ

Секція 2. Менеджмент міжнародного бізнесу в умовах глобалізації